Infobar icon

NOVÝ MESIAC = NOVÁ SÚŤAŽ o 20 balíčkov tianDe.

Kategórie
 
 
TRHÁK týždňa
01.05.2024 Do konca zostáva
4 dni
20 hodín
49 minút
7 sekúnd
 
 
 
 

Inkontinencia a menopauza

Jedným zo sprievodných a veľmi častých javov menopauzy je inkontinencia – samovoľný únik moču. Ide o veľmi nepríjemný problém, ktorý často so sebou prináša stav psychickej nepohody.

Inkontinencia a menopauza

Čo je menopauza

Menopauza je dôležitým obdobím v živote ženy, kedy dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, znižuje sa tvorba hormónov estrogénu a progesterónu. Menštruácia postupne slabne, predlžujú sa intervaly a nakoniec úplne vymizne. Odborne sa tento proces nazýva klimaktérium a má viacero fáz.

Proces menopauzy je pozvoľný. Obvykle začína medzi 45. až 55. rokom veku života ženy. Začiatok i priebeh klimaktéria  ovplyvňuje množstvo faktorov. Hlavnú úlohu hrá genetika, no i v tomto prípade je veľmi dôležitý životný štýl. Viac o menopauze a o tom ako si pomôcť prírodnou cestou nájdete v článku zuzino.sk TU.

Sprievodné javy menopauzy

Menopauzu sprevádza rad ťažkostí a nepríjemných javov. Medzi najznámejšie patria návaly tepla, potenie a výrazné zmeny nálad. Často ženy počas klimaktéria bojujú s búšením srdca, nespavosťou, úzkosťou, depresiami, horším sústredením alebo závratmi. Bežnými sú aj strata libida, genitálna suchosť, ale aj pochybnosti o vlastnej hodnote a strata sebavedomia. Kvôli nižšej hladine estrogénu sa zhoršuje stav pokožky a dochádza k rýchlejšiemu vzniku a prehlbovaniu vrások a tiež úbytku svalovej hmoty. Zvyšuje sa aj riziko vzniku zdravotných problémov ako je osteoporóza, vysoký krvný tlak, nadváha a často sa objavuje inkontinencia.

Všetky tieto sprievodné javy menopauzy výrazne ovplyvňujú kvalitu života ženy. Menej ako 20 % žien prežije menopauzu bez typických príznakov. Zostávajúca časť – viac ako 80 % žien, sa však stretáva s radom nepriaznivých javov sprevádzajúcich menopauzu.

Inkontinencia počas menopauzy

Inkontinencia alebo samovoľný únik moču je jedným z veľmi nepríjemných sprievodných javov menopauzy, ktoré neostávajú bez psychických následkov.

Ak sa u vás počas menopauzy objavili problémy s únikom moču, nezúfajte. Pomôžu inkontinenčné pomôcky a tiež prostriedky intímnej hygieny.

Inkontinencia je únik moču v kvapôčkách alebo vo väčšom množstve pri každej činnosti, kde sa zvyšuje vnútrobrušný tlak. Sú to najmä kýchanie, kašlanie, smiech alebo akákoľvek menšia fyzická aktivita. Sú to úplne bežné činnosti, pri ktorých netúžite po zahabujúcom prejave, akým je inkontinencia.

Ako vzniká inkontinencia počas menopauzy

Močový mechúr a vagína s pribúdajúcim vekom strácajú svoju elasticitu, svaly panvového dna sa oslabujú, čo spôsobuje neustále nutkanie na močenie. V kombinácii s oslabeným svalstvom panvového dna tak môže dochádzať k spontánnemu úniku moču. K vzniku inkontinencie prispieva i sedavé zamestnanie a stres. Ďalším z hlavných dôvodov úniku moču môže byť aj zvyšujúca sa telesná hmotnosť, keďže tá oslabuje svaly panvového dna. Počas menopauzy priberie až 90 % žien. K únikom moču dochádza už aj pri slabej fyzickej námahe, zakašľaní, kýchnutí či pobehnutí. 

Zaujímavosťou je, že problém inkontinencie postihuje 2x častejšie ženy ako mužov. No aj tí si musia dávať pozor – u mužov sa inkontinencia najčastejšie spája so zväčšenou prostatou. Tu môžu pomôcť lieky užívané na problémy s prostatou.

Druhy inkontinencie

TianDe nemá v ponuke „bežné vložky“, ale špeciálne hygienické potreby s obsahom byliniek a patentovaných fytokomplexov.

  • Dočasná /krátkodobá inkontinencia – je často spájaná s popôrodným obdobím, no môže byť vyvolaná aj infekciou močových ciest. Na prevenciu aj podporu liečby močových ciest odporúčame jedinečný suchý zábal tianDe - 24-hodinovú slipovú vložku Jemná starostlivosť, ktorá obsahuje až 38 byliniek.

Všetky bylinkové vložky tianDe pomáhajú normalizovať menštruačný cyklus. Odstraňujú baktérie a nepríjemný zápach, dodávajú pocit pohodlia a sviežosti.

Prevencia inkontinencie

Dôležité je udržiavať sa v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu. Cvičiť, nefajčiť, nepiť alkohol, nepreháňať to s nezdravými jedlami a sladkosťami. K tomu dostatok relaxu a spánku. (Viac o zdravom životnom štýle si môžete prečítať v článku TU.)

Z tianDe programu odporúčame Bylinný čaj pre ženy, ktorý zabezpečí zdravie, psychickú pohodu, duševnú aj fyzickú kondíciu každej ženy. Jemný gél na intímnu starostlivosť alebo Gél na intímnu starostlivosť s bylinnými extraktmi odstraňujú pocit nepohodlia, suchosti, podráždenia i začervenania na intímnych miestach.

V rámci prevencie pomôžu aj špeciálne cviky na posilnenie pánvového dna.

Ak vám inkontinencia výrazne zhoršuje kvalitu života, pretrváva dlhšie obdobie, neváhajte kontaktovať svojho gynkekológa (alebo urológa v prípade mužov).

Zdroj foto: zuzino.sk, tianDe.eu

 
 
Mohlo by vás zaujímať
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia