Výnimočné účinky ľubovníka bodkovaného

Kategórie
 
 
 
 
 

Výnimočné účinky ľubovníka bodkovaného

Výnimočné účinky ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný patrí medzi najpopulárnejšie liečivé rastliny u nás. Má širokú škálu uplatnenia. Je to tzv. bylinkový všeliek. Pomáha pri problémoch so žlčníkom, pečeňou, močovými cestami, s prekysleným žalúdkom či vredmi.

Ľubovník bodkovaný je žltá rastlina s pestrými liečivými účinkami. Rastie najmä na slnečných stráňach, lúkach, ale aj v blízkosti ciest. Patrí do čeľade ľubovníkovitých a darí sa mu v celej Európe. Na Slovensku je táto rastlinka známa nielen pod názvom ľubovník bodkovaný, ale tiež ako čarovník, láskavec, trezalka či strezalka (z češtiny třezalka tečkovaná), svätojánska tráva, svätojánska bylina alebo bylina sv. Jána. V latinčine je jej meno Hypericum perforatum, čo v doslovnom preklade znamená „nadzjavenie“. Podľa legiend mala táto bylinka silnú až magickú moc. Zvykla sa zbierať koncom júna, v čase, kedy meniny oslavuje Ján.

Ľubovník bodkovaný kvitne od mája do septembra, počas celého leta. Jeho zber je najvhodnejší počas slnečného dňa vtedy, keď sú kvety čo najviac otvorené. Zbiera sa celá stonka – kvet aj listy rastúce na stonke.

Ľubovník bodkovaný patrí medzi najpopulárnejšie liečivé rastliny u nás. Má širokú škálu uplatnenia. Je to tzv. bylinkový všeliek. Pomáha pri problémoch so žlčníkom, pečeňou, močovými cestami, s prekysleným žalúdkom či vredmi. Ľubovník bodkovaný je uznávaný pre svoje antidepresívne účinky - vhodný je na zmiernenie depresií, pocitov strachu, úzkosti a duševných chorôb. Pomáha aj pri srdcovo-cievnych ochoreniach, zlepšuje krvný obeh a nezanedbateľný je jeho prínos pri menštruačných problémoch, PMS a v období klimaktéria. Ľubovník bodkovaný sa tiež používa pri hnačkách, pľúcnych problémoch a má aj sedatívne účinky.

Ľubovník bodkovaný je využívaný aj ako prísada do kúpeľov. Tíši rôzne bolesti, lieči rôzne zranenia a popáleniny. Upokojuje suchú a podráždenú pokožku, tíši zápaly a urýchľuje proces hojenia. Používa sa aj pri ekzémoch a hemoroidoch. Ľubovník bodkovaný sa používa vo forme obkladov, masážnych olejov, tinktúr no asi najobľúbenejší je vo forme čaju. V TianDe ho nájdete v troch čajoch – Bylinná zmes Tibetský zber, Bylinná zmes s vrbovkou a maralím koreňom pre mužov a Bylinný čas s ostropestrecom mariánskym.

Tibetský zber je prepracovaná bylinná zmes, ktorá prospieva dobrému dýchaniu, zdravému tráveniu, posilňuje imunitu a zabezpečuje pokojný spánok.

Čaj pre mužov prispieva k zdravej funkcii močových ciest, prostaty a prospieva celkovej duševnej aj fyzickej pohode mužov.

Čas s ostropestrecom mariánskym je prírodná podpora pečene a čaj vhodný na detoxikáciu. Normalizuje hladinu cukru v krvi a zabezpečuje celkovú pohodu.

Všetky bylinky v TianDe čajových zmesiach sú šetrne spracovávané; rastliny sú zbierané ručne a podľa lunárneho kalendára. Sú veľmi silné, účinné a mnohé sa odporúčajú piť len do 13.00, max. 15.00 hod. – jedna až dve šálky denne. Čaje TianDe sú vynikajúcim doplnkom stravy, prevenciou rôznych ochorení aj nápomocné v liečbe už vzniknutých ochorení.

Zdroj foto: zuzino.sk, pixabay.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia