Starostlivosť o suchú a citlivú pokožku

Kategórie
 
 
 
 
 

Starostlivosť o suchú a citlivú pokožku

Suchá pokožka je tenšia a citlivejšia na vonkajšie prostredie v porovnaní s normálnou či mastnou pokožkou. Typ pokožky dedíme a môžete si byť takmer isté, že ak suchú pokožku mala vaša mama, budete ju mať aj vy. V mladosti suchšia môže byť suchšia pokožka skôr výhodou, no s pribúdajúcim vekom je to horšie.

Tento typ pokožky je náchylnejší na predčasnú tvorbu vrások. Suchá pokožka často býva dehydrovaná, šupinatá, so sklonmi k začervenaniu. Veľmi zle jej robí chladné počasie, ale tiež fajčenie, alkohol či nadmerné slnenie. Nedostatok tekutín sa tiež hneď prejaví.

Citlivá pokožka reaguje na zmeny počasia ešte intenzívnejšie ako suchá. Často býva začervenaná až zapálená. Prejavuje sa nepríjemným pocitom suchosti, napätia alebo dokonca alergickými reakciami. Ženy s citlivou pokožkou si obzvlášť musia dávať pozor na výber kozmetiky. Tá by nemala obsahovať alkohol, ktorý pokožku vysušuje ani žiadne dráždivé látky, skôr naopak. Kozmetika pre citlivú a suchú kožu by mala obsahovať upokojujúce a hydratačné látky.

 Čomu by ste sa mali vyhýbať, ak máte suchú a citlivú pokožku?

 • agresívnym čistiacim prostriedkom, mydlám, chlóru – všetkému, čo narúša prirodzenú obranyschopnosť pokožky
 • kozmetickým prípravkom s obsahom alkoholu
 • sprchovaniu a kúpaniu v horúcej vode
 • pobyte v saune
 • nadmernému pobytu v klimatizovaných miestnostiach
 • veľmi chladnému a veternému počasiu
 • častému pobytu na slnku
 • fajčeniu a alkoholu

Čo radí dermatologička – čo by ste robiť mali, ak máte suchú alebo citlivú pokožku?

 • dbať na dostatočný prísun tekutín, v lete aj 3 l čistej vody/minerálnej vody alebo nesladených bylinkových alebo zelených čajov (najdôležitejšia je čistá voda)
 • dostatok kvalitnej a vyváženej stravy so zdravými tukmi, dostatkom vitamínov (najmä A, E, C) a minerálov
 • používať kvalitnú kozmetiku určenú pre daný typ pleti
 • používať ochranné krémy s vysokým faktorom OF 50 počas celého roka
 • obmedziť konzumáciu kávy a alkohol

 

Čistenie je základ aj keď máte suchú a citlivú pleť

Je jedno, aký druh pleti máte – čistenie je bod č. 1, ktorý je potrebné robiť ráno i večer. Otázne je, aký druh výrobku na čistenie použijete. Ak máte suchú alebo citlivú pleť uprednostnite jemné čistiace gély alebo jemné peny na čistenie, prípadne mlieko. Dočistite účinným tonerom, pravdaže bez obsahu alkoholu, ale s vysokým obsahom hydratačných látok.

Krémujte, natierajte, krémujte a natierajte

Suchá a citlivá pleť potrebuje maximum hydratácie. Ideálne sú krémy bez syntetických konzervačných látok, parabénov. Účinok krémov podporte gélmi, vyživujúcimi olejmi, sérami, fluidmi. Krémy používajte tak ráno, ako aj večer a v prípade potreby aj počas dňa. A nezabúdajte na očné okolie, kde je pokožka až 10x tenšia. Táto časť našej tváre si zaslúži extra pozornosť a špeciálne krémy, ktoré sú určené na citlivú pokožku očného okolia.

Maska – SOS prípravok

Do vašej bežnej, dennej rutiny starostlivosti o pleť zaraďte aj používanie masky. Pleťové masky – krémové alebo jednorázové textilné masky majú množstvo pozitív - vašu pleť krásne zrelaxujú, hydratujú, zjemnia, vyhladia. Sú praktické, balené po 1 ks – vhodné na domáce použitie aj počas cestovania. Majú rýchly účinok a pri pravidelnom používaní dokážu hotové zázraky. Opäť platí, že je potrebné vybrať druh masky vhodný pre suchú a citlivú pleť. V dnešnej dobe je možností neúrekom; aj TianDe ponúka veľké množstvo kvalitných masiek. Na suchú a citlivú pleť je vhodná napr. pleťová beauty-maska s morskými riasami.

  

Zdroj foto: pixabay.com, tiandekozmetika.sk, tiande.eu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia