Nástrahy cestovania na dovolenku

Kategórie
 
 
 
 
 

Nástrahy cestovania na dovolenku

Každý rok sú letné prázdniny tou iskrou v živote, na ktorú sa po celý rok tešíme. Nejde však ani tak o letné prázdniny, ako o obdobie dovoleniek. Niektorí ju už majú za sebou, iní už stihli tých dovoleniek a ďalší ešte len začínajú baliť kufre alebo odpočítavať posledné dni v práci. Dovolenka je zaslúženým relaxom, kedy môžete skutočne vypnúť a zabudnúť na každodenné povinnosti. 

Je to úžasný spôsob, ako zresetovať svoju myseľ aj telo. Pri výbere dovolenky vždy zohľadňujeme svoje finančné možnosti. Ak si to môžeme dovoliť, tak uprednostňujeme radšej dovolenku, pri ktorej je možno zvoliť leteckú dopravu. Ak sú naše finančné  možnosti obmedzené, tak sa uskromníme aj na cestovanie autom alebo vlakom. Avšak každý z týchto dopravných prostriedkov môže byť rizikom pre naše zdravie. Odhliadnuc od katastrof, o ktorých čítame alebo počúvame v novinách, sú to aj ďalšie riziká, ktoré sú spojené s cestovaním. Dlhá cesta totižto neprospieva ani našim nohám a dokonca ani našej chrbtici!

Cestovanie lietadlom a trombóza žíl

Cestovanie lietadlom patrí medzi pomerne najvyhľadávanejšie spôsoby cestovania. Avšak ani v ňom sa nemusíte vyhnúť zdravotným problémom. V tomto prípade môžeme spájať cestovanie lietadlom so žilovou trombózou, ku ktorej môže dôjsť v prípade niekoľkohodinového letu. A taká trombóza v tom najhoršom prípade môže človeka ohroziť na živote.

Ak sa pýtate, prečo práve v lietadle môže dôjsť k trombóze žíl, tak to súvisí s hladinou kyslíka. Tá je nižšia, čo vedie k rozšíreniu ciev a spomaleniu prúdenia krvi v riečišti. Ak je to možné, tak by ste sa počas dlhého letu mali občas aj poprechádzať. Pretože dlhé sedenie so zohnutými nohami (predsa len v lietadle nie je veľa miesta) môže trombózu iba podporiť. Ak chcete trombóze, ale i stuhnutosti a nepríjemnému pocitu v nohách predísť, používajte masážne gély. Vyskúšajte napr. Slaviton alebo emulziu na nohy Dr. Taiga lesná prechádzka, ktoré príjemne osviežia, posilnia.

Cestovanie autom a bolesť hlavy, chrbtice a stuhnutosť svalov

Aj pri cestovaní autom vzniká riziko trombózy. Riziko je síce menšie, ale je. Veď cesta autom na dovolenku zväčša trvá aj niekoľko desiatok hodín a každá jazda autom nad 3 hodiny už môže predstavovať riziko. Práve to je dôvod, prečo odborníci odporúčajú robiť si časté prestávky, aby ste sa mohli ponaťahovať a poprechádzať. 

Cestovanie autom je najrizikovejšie pre šoférov, ale aj ostatní spolujazdci môžu pociťovať isté zdravotné problémy. Ak sa však pozastavíme pri šoférovi, tak po dlhej ceste autom môže pociťovať bolesť hlavy a chrbtice. Počas jazdy má totižto šofér predsunutú hlavu a chrbticu mierne v záklone, čo po niekoľkých hodinách môže byť skutočne bolestivé.

Aj spolujazdci môžu byť na tom podobne. Nedostatok miesta v aute či poloha v sede niekoľko hodín môže prispieť k zvýšenému riziku vzniku kŕčových žíl, nehovoriac o problémoch s chrbticou. Veď keď sa zamyslíme, tak aj pri pracovníkoch v kancelárii sa častokrát hovorí o zdravotných problémoch, ktoré súvisia s dlhým sedením. Inak to nie je ani pri ceste v aute. No čo s tým? Mimochodom, práve už spomínaný Slaviton pomáha pri odstraňovaní kŕčových žíl a varixov.

Čo pomáha na bolesť pri cestovaní?

Ako sme už písali vyššie, pri cestovaní – či už lietadlom, vlakom alebo autom – je potrebné sa priebežne naťahovať a poprechádzať. Ak sa lietadlo nenachádza v turbulenciách, tak sa pokojne občas prejdite a rozhýbte svoje nohy, čím sa môžete ľahko vyhnúť trombóze. Pri ceste vlakom si takéto naťahovanie doprajte tiež. A ak cestujete autom, tak si dávajte častejšie prestávky na odpočívadlách. Takto sa nielenže ponaťahujete, ale tiež sa „preberiete“, čím znížite riziko nástupu mikrospánku.

Ak vám žiadny z týchto trikov nepomáha a vy máte po cestovaní pocit, akoby vás prešiel parný valec – bolia vás kríže, ste stuhnutí a najradšej by ste išli na ďalšiu dovolenku, tak si doprajte bylinkový „refresh“, ktorý vás opäť postaví na nohy.

Ak pociťujte bolesť chrbtice, tak vyskúšajte fytonáplasť Jian Kang alebo fytonáplasť Wutong. Wutong je protibolestivá náplasť, ktorá pomáha pri akútnej bolesti! Prináša úľavu od bolesti, odstraňuje opuchy a pôsobí protizápalovo. V prípade chronickej bolesti a reumatických bolestí odporúčame vyskúšať JianKang. Tieto náplaste sú účinné pri zápaloch kĺbov. Majú protizápalové účinky – odstraňujú zápaly v kĺbových dutinách a zmierňujú tak bolesti.

Máte ich už vyskúšané?

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia