Čistenie je základ

Kategórie
 
 
 
 
 

Čistenie je základ

Čistenie je základ

„Čistota – pol života“. Už naše prastaré mamy vedeli, že čistenie je základ. A platí to aj v starostlivosti o pleť. V dnešnej dobe sa ľahko dostaneme ku kvalitným a pravdivým informáciám; ešte ľahšie sa stretneme s mnohými nepravdami, či polopravdami. Aj o čistení pleti. Spýtali sme sa dermatologičky, odborníčky na slovo vzatej, ako to s tým čistením pleti v skutočnosti je?

Suchá pleť sa nemá čistiť, to len mastná alebo mladá problematická. Určite nie. Každú pleť je potrebné čistiť. Dôležité je zvoliť si ten správny výrobok. Iné sú potreby mladej mastnej pleti, iné zrelej a suchej. Avšak každý druh pleti musíte čistiť. Je to prvý a základný krok k správnej základnej starostlivosti o pleť. Vďaka pravidelnému čisteniu pleti zbavíte pokožku nečistôt, odstránite make-up a vašu pleť pripravíte na ďalšie výrobky – najmä séra a krémy.

Pleť čistíme len vtedy, keď počas dňa používame make-up. Toto určite nie je pravdivé tvrdenie. Pleť je potrebné vyčistiť či už používate make-up alebo nie. Ak pleť nevyčistíte, prípravky starostlivosti o pleť ako sú oleje, séra, fluidy, krémy sa následne nemôžu dostať do hlbších vrstiev pokožky – inak povedané, oberáme sa o ich účinnosť a peniaze investované do kvalitných krémov sú zbytočné.

Čistíme len večer, ráno čistiť netreba. Ani toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Počas dňa na pleť sadá prach, peľ, pot a ďalšie zložky vonkajšieho prostredia. Je logické, že večer pleť musíme vyčistiť. Avšak aj ráno, po prebudení. V noci naše telo pracuje, potí sa, vyplavujú sa toxíny. Všimnite si svoju tvár ráno pre prebudení. Nie je nič nezvyčajné, ak je vyslovene mastná. Predtým, ako na pleť nanesieme ošetrujúce a ochranné prostriedky by sme ju mali vyčistiť a platí to aj ráno.

Pleťové gély sú vhodné len na mastnú pleť a pleť s T-zónou. S týmto tvrdením by sa dalo čiastočne súhlasiť. Áno, pleťové gély sú vhodnejšie na mastnejší typ pleti. Suchšia pleť potrebuje aj v čistiacich výrobkoch viac hydratačných a vyživujúcich zložiek, ktoré ju nebudú dráždiť a vysušovať a ktoré väčšinou gély neobsahujú.

Na čistenie pleti mi stačí pleťová voda. Nie, nestačí. Pleťová voda a toner slúžia iba  na dočistenie. Dočistenie je až druhým  krokom v rámci čistenia pleti. Určite si pleťovú vodu alebo toner netreba zamieňať s výrobkom na čistenie.

Dermatologička upozorňuje aj na to, že mnohé ženy chcú všetko hneď a naraz. Ak máte naozaj pleť mastnú, ktorá má sklony k akné a tzv. „čiernym bodkám“ nemôžete očakávať, že sa týchto neželaných „hostí“  zbavíte zo dňa na deň. Vaša pleť potrebuje čas. Určite je vhodná pravidelná a cielená starostlivosť, a nie prehnaná starostlivosť raz za čas. Čistenie pleti sa odporúča 2x denne, nie viac! Pri probléme čiernych bodiek a mastnej pleti je vhodné celý čistiaci proces doplniť aj o špeciálne čistiace masky čistiace náplaste, ktoré napomáhajú normalizovať činnosť mazových žliaz a efektívne sťahujú póry.

S čistením to naopak netreba ani preháňať. Pozor, správne čistenie pleti nie je jej drhnutie. Spôsob čistenia je rovnako dôležitý ako frekvencia čistenia. Vašu pleť nepoteší, ak budete používať drastické metódy – napr. silné peelingy každý deň. Svojej pleti môžete takto len poškodiť. Jemný peeling je vhodný 1-2 týždenne. Na výber sú aj enzymatické peelingy či jemné peelingy, ktoré nie sú také dráždivé v porovnaní s tými, ktoré obsahujú pevné tvrdé zložky.

Používajte tie správne kozmetické výrobky vhodné pre vašu pleť. Napr. ak máte citlivú pleť so sklonom k začervenaniu alebo rozšíreným žilkám, určite sa neodporúča silný peeling so zrniečkami. Pre citlivú pleť je vhodnejšia jemná čistiaca pena.

Dajte si pozor aj na čistiace obrúsky. Tie boli vyvinuté na občasné použitie, napr. ak cestujete na dovolenku alebo výlet. Neodporúčajú sa v každodennej rutine. Čistiacimi obrúskami málokedy vyčistíte pleť dokonale a keďže obsahujú málo hydratačných a vyživujúcich zložiek, pleť ňou môžete podráždiť. Okrem toho, po ich použití ostanú čistiace zložky obrúskov na pleti. Nikdy nechoďte spať len po použití obrúskov. Dočistite si pleť pleťovou vodou alebo tonerom.

Micelárna voda je skvelý pomocník každej modernej ženy a dnes už nechýba takmer v žiadnej známej kozmetickej značke. Inak tomu nie je ani v prípade TianDe. Micelárna voda obsahuje micely, ktoré „vyťahujú“ nečistoty a make-up von z pokožky. Je veľmi praktická – funguje na všetky časti tváre, vrátane citlivých očí a pier. Je účinná a vďaka nej make-up odstránite veľmi rýchlo a ľahko. A skvelá je aj na cestovanie alebo vtedy, keď nemáte prístup k vode. No micelárna voda nejde do hĺbky, pleť neprečisťuje a dokonca môže brániť pokožke, aby si vytvárala prirodzený ochranný film. Preto netreba zabúdať je, že micelárna voda nie je pleťová voda a teda nenechávajte si ju na tvári dlho. Hneď po jej použití je potrebné zmyť ju vodou alebo použiť pleťovú vodu či intenzívnejší toner.

 

Veríme, že ste sa dozvedeli niečo nové, čo viete zaradiť do svojej pravidelnej rutiny starostlivosti o pleť. Nezabúdajte – nie je dôležité to, čo robíte raz za čas, ale to, čomu sa venujete denne. Téma Čistenie pleti je rozsiahla a my sa jej určite ešte budeme venovať.

Zdroj foto: tiandekozmetika.sk, pixabay.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia