Ako na pigmentové škvrny?

Kategórie
 
 
 
 
 

Ako na pigmentové škvrny?

Ako na pigmentové škvrny?

Pigmentové škvrny, nazývané tiež starecké alebo slnečné škvrny, netrápia len starších ľudí. Potrápiť môžu aj tých mladších, najmä ženy v období tehotenstva. Tieto chyby krásy našťastie nie sú zdraviu nebezpečné a nemusia byť ani trvalé.

Čo sú pigmentové škvrny, ako vyzerajú a čo stojí za ich vznikom?

Pigmentové škvrny sú malé hnedé, hnedočierne až čierne plochy na koži (hyperpigmentácia), ktoré sa objavujú na tvári, dekolte, rukách či inde na tele, ktoré sa pravidelne vystavuje slnku. Najčastejšie sa vyskytujú u ľudí 40+ (odtiaľ ich ďalší názov starecké škvrny).

Za vznikom pigmentových škvŕn stojí vyššie množstvo melanínu v epidermis – vo vrstve pokožky. Tento pigment plní dôležitú funkciu – pohlcuje UV lúče, čím pokožku chráni pred škodlivým slnečným žiarením. Vďaka melanínu sa na našej pokožke prejavuje prirodzené opálenie. Ak trávime na slnku príliš veľa času, bunky v ľudskom tele (melanocyty) sa chránia zvýšenou produkciou melanínu, ktoré vidíme ako drobné pigmentové škvrny. A tie sa nevyhýbajú ženám ani mužom.

Veľkú rolu v tvorbe pigmentových škvŕn zohráva aj starnutie, genetika a tehotenstvo. Po 40. roku života to s pleťou ide takpovediac „dolu vodou“. Pigmentové škvrny sú jedným z príznakov starnúcej pleti a stanú sa vaším spoločníkom najmä vtedy, ak podobný problém trápil aj vašich rodičov.

Pigmentové škvrny sa ako dôsledok hormonálnych zmien veľmi často objavujú v tehotenstve a tiež v prípade, ak užívate hormonálnu antikoncepciu. Pigmentové škvrny môžu vzniknúť aj vďaka používaniu parfémov v lete a rovnako aj po použití niektorých špeciálnych kozmetických a dermatologických ošetrení – napr. po chemickom pílingu, mikrodermabrázii, laserovej terapii* či iných kozmetických úkonoch, ktoré neboli robené v správnom čase a pleť po nich nebola dostatočne chránená.

Pigmentové škvrny sa nevyhýbajú ani mladším ročníkom, najmä tým, ktorí trpia na akné. U nich sa objavuje tzv. pozápalová hyperpigmentácia, ku ktorej dochádza v dôsledku poraneného tkaniva po prekonaní akné. Pozor aj na používanie liekov. Hyperpigmentácia môže byť vyvolaná aj niektorými liečivami, napr. antibiotikami, antimalarikami alebo chemoterapeutickými liekmi.

Ako sa dá pigmentovým škvrnám vyhnúť?

Ako v iných oblastiach, aj tu platí prevencia, prevencia, prevencia. Jednoduchšie je problémom predchádzať ako ich riešiť. A kto už raz pigmentové škvrny mal, vie, že zbaviť sa ich nie je vôbec také jednoduché.

Dôležité je uvedomiť si, že chrániť sa je potrebné aj vtedy, keď nie je slnečno. Slnečné lúče pôsobia aj keď je zamračené. Môžete tiež obmedziť alebo skrátiť pobyt na slnku. V čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenie, od 11. do 15.00 hod. nevychádzajte von. Ak sa tomu nedá vyhnúť, chráňte sa klobúkom, veľkými okuliarmi a tiež opaľovacím krémom so silným faktorom s OF 50. Podporte to aj kvalitným denným pleťovým krémom s OF, prípadne ľahkým make-upom alebo podkladovou bázou.

Ak už pigmentové škvrny máte, pokúste sa ich vybieliť, zosvetliť, zjemniť a pleť zjednotiť. Napomôcť vám môže aj citrónový píling TianDe, ktorý spolu s ďalšími TianDe výrobkami napomáha bieleniu pigmentových škvŕn a pieh.

Z prírodných medikamentov môžete vyskúšať účinky citróna, kurkuky alebo škorice.

TIP TianDe: Poznáte radu Snake Factor? Výrobky tejto rady – denný krém, nočný krém, tonicum a ďalšie sú bez parabénov, farbív a minerálneho oleja. Obsahujú olej z hada Mamushi, kyselinu hyalúronovú aj retinol, vďaka čomu získava pokožka mladistvý vzhľad. Okrem toho, že táto rada bojuje s príznakmi starnutia, je vynikajúca aj na pigmentové škvrny.

Rada na záver: Leto, neleto – ak nechcete riešiť nevzhľadné pigmentové škvrny, chráňte sa celý rok. Vyberajte kvalitné opaľovacie aj pleťové krémy, ktoré chránia pred tvorbou pigmentových škvŕn.

*uvedené špeciálne zákroky sú prvotne určené na podporu v boji proti hyperpigmentácii. Len v prípade zlého načasovania a nedostatočnej ochrany po ich aplikácii majú opačný účinok.

Zdroj fotografií: pixabay.com, tiandekozmetika.sk

 


 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia