7 hlavných znakov starnúcej pleti

Kategórie
 
 
 
 
 

7 hlavných znakov starnúcej pleti

S pribúdajúcimi rokmi sa mení naša postava, vlasy, no asi najviditeľnejšie prejavy starnutia sú na tvári. Už od 25. roku života začíname starnúť a vo veku 35 je to už neprehliadnuteľné. Koža sa stenšuje, pribúdajú vrásky, pigmentové škvrny; pleť celkovo ochabuje. Viete, ktoré sú hlavné príznaky starnutia pleti a ako ich minimalizovať?

1. Ochabovanie kontúr tváre

Niekedy je to ťažké určiť, no tvár vyzerá celkovo smutne, ustarostene, akoby „pesimistickejšie“, líčka strácajú svoj objem a sú vpadnutejšie.

2. Vznik vrások

Vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia. No za pribúdajúce vrásky môže nielen vek, ale aj pričasté opaľovanie, fajčenie, nevhodná strava, prehnaná mimika. Zlá poloha počas spánku môže tiež súvisieť s predčasnými vráskami (či prehlbovaním vrások). Vedeli ste, že najvhodnejšou polohou je spánok na chrbte? Pleti neprospieva ani ponocovanie či pozeranie do monitorov počítača.  S vráskami úzko súvisí kolísavá váha a množstvo redukčných diét. Rovnako aj nedostatok estrogénov a hormonálna nerovnováha môžu spôsobiť ďalšie prehlbovanie vrások. V súčasnosti sa často hovorí aj o znečistenom prostredí, ktoré tiež pokožke nerobí dobre.

3. Pigmentové škvrny a nejednotná farba pleti

Malé nepravidelné zafarbenia hnedej až čiernej farby (hyperpigmentácia) vedia potrápiť nejednu z nás. Často sa objavujú v tehotenstve, po lete, v menopauze, ale aj s pribúdajúcim vekom. Ľahko a rýchlo sa objavia, no ťažko sa ich zbaviť. Aj tu platí, že prevencia je najdôležitejšia a celoročné používanie ochranné krému na pleť s vysokým faktorom by sa malo stať bežnou súčasťou rutiny starostlivosti o pleť.

4. Povädnutá pleť

Je nejasná, mdlá, bez energie, niekedy s až sivastým nádychom. Takej pleti chýba žiarivosť. Povädnutá pleť môže byť dôsledkom prebdenej noci alebo nedostatočnej životosprávy, no často sa vyskytuje práve u žien vo veku 40+. Správna starostlivosť však dokáže dať i povädnutú pleť do formy, dodať svieži a vitálny vzhľad. 

5. Zväčšené póry

Nie sú len kozmetickým problémom mladých ľudí s mastnou pleťou. Je to rozšírený jav i u starších ľudí. Nedajú sa odstrániť, no je možné výrazne ich zmenšiť. Existuje mnoho profesionálnych procedúr, ktoré dokážu s týmto problémom pomôcť, napr. kúra s vysokou koncentráciou kyseliny glykolovej. Pozor– tieto kúry robia len v špecializovaných dermatologických centrách.

6. Strata pevnosti a pružnosti pleti

Zhruba okolo 25. roku života sa na našej pleti začínajú prejavovať všeobecné znaky starnutia. Hneď po vráskach, je strata pružnosti pleti druhým neklamným znakom, že naša pleť starne. S vekom sa hladina kolagénu a elastínu (látok, ktoré sú zodpovedné za pružnosť a pevnosť pleti) znižuje. Až o 1% máme menej kolagénu ročne a preto pleť stráca svoju hrúbku, hutnosť, štruktúra kožného tkaniva je narušená. Už na prvý dotyk pleť nie je taká pevná. Klesá aj produkcia kyseliny hyalúronovej, ktorú naše telo prirodzene vytvára. Kyselina hyalúronová  obklopuje bunky a pomáha im viazať na seba vodu.

Náš tip: Vyskúšajte pleťový rad Ocean Riches od TianDe, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu kyseliny hyalúronovej a červenej riasy. Nájdete tu sérum na pleť, fluid na očné okolie, pleťovú masku aj podkladovú bázu pod make-up.

7. Narušenie optimálnej hydratácie

S pribúdajúcimi rokmi koža produkuje stále menej tuku a vysušuje sa. Pokožka vodu ťažšie zadržiava a ľahšie ju stráca, čím sa znižuje pružnosť pokožky a tá ešte rýchlejšie starne. Ako z toho bludného kruhu von? Musíte sa zamerať na hĺbkovú hydratáciu (a je jedno, či je leto alebo zima). Používajte nielen krémy, ale aj séra s obsahom glycerínu a kyseliny hyalúronovej.

Nezabúdajte na krk a dekolt

Pokožka tváre sa nekončí líniou sánky, ale až líniou trička.  :-)  Starnutie sa na krku a dekolte prejavuje rýchlejšie ako na tvári. O dôvod viac, prečo sa starať o pokožku krku a dekoltu ešte intenzívnejšie ako doteraz. Ak ste tak ešte neurobili a ste vo veku 30+, je načase začať. Pokožka je na týchto miestach veľmi tenká a jej zanedbávanie sa veľmi rýchlo prejaví. Naopak, tieto partie sa vám odvďačia žiarivou a hladkou pleťou, ak jej dáte patričnú pozornosť. Stačí sa o ňu starať, to znamená čistiť, krémovať, masírovať – jednoducho rozmaznávať. Platí jednoduchá zásada: výrobky, ktoré používate na tvár by ste mali používať aj na krk a dekolt

Ruky starnú tiež, nezabúdajme ani na ne. Okrem denného krémovania by sme im z času na čas mali dopriať aj niečo navyše, napr. zábal alebo špeciálnu procedúru v salóne.

Správna a pravidelná starostlivosť vhodná pre váš typ pokožky dokáže dať i povädnutú a starnúcu pleť do formy. Dodá jej svieži a vitálny vzhľad, zredukuje všetky prejavy starnutia. Moderné kozmetické výrobky pomôžu so stratou pružnosti, hyperpigmentáciou aj vráskami. Starnutie zastaviť nevieme, no vieme zmierniť jeho prejavy. Podľa uznávanej dermatologičky, správnou starostlivosťou, pravidelnými návštevami kozmetičky a dermatologického centra vieme ubrať 5 aj 10 rokov! A to už je naozaj niečo! Stojí za to, starať sa o seba?!

Zdroj foto: tiandekozmetika.sk, pixabay.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia